A faktoring egy olyan komplett pénzügyi technika, amelynek során a faktorcég megvásárolja a számlaköveteléseket (jellemzően 70-90%-át),a vételárat pedig jóváírja az eladó/szállító banknál vezetett pénzforgalmi számláján. Elvégzi a követelések pontos, naprakész nyilvántartását és beszedi azokat, továbbá átvállalja az esetleges nemfizetésből eredő kockázatot, illetve folyamatosan végzi a vevők fizetőképességének vizsgálatát.
A faktoring szolgáltatás típusai
A faktorálásnak, éppen rugalmasságából eredően, sokféle fajtája létezik. A Magyarországon legelterjedtebb konstrukció, az úgynevezett visszterhes faktoring. Ilyenkor a faktor készpénzért megvásárolja ügyfele számláit, de a vevő adósságának meghitelezéséből eredő kockázat az ügyfélé marad. Ha tehát a vevő nem fizet, a faktorcég jogosult a számlát visszavásároltatni ügyfelével. A visszterhes faktoring különösen az olyan kis- és középvállalati ügyfelek számára vonzó, amelyek likviditási gondokkal küzdenek, nem tudnak bankkölcsönhöz jutni, de az átlagosnál jobb minőségű vevőik vannak.
A másik legelterjedtebb típus, a vissztehermentes faktoring. Ebben az esetben, a vevő és a szállító mellé az ügyletbe belép egy hitelbiztosító is. Ilyenkor a faktor már csak a vevőtől igényelheti a követelés kiegyenlítését. Ha a vevő csőd vagy fizetésképtelenség esetén nem tud fizetni, a biztosító 80 %-ban kártalanítja a faktorházat. Ez a forma olyan kis- és középvállalatok számára érdekes, amelyek tudatosan igyekeznek megóvni saját tőkéjüket és elkerülni a felesleges kockázatokat.
Kedvező feltételek!
- A megvásárolt számlakövetelés ellenértékét a számla befogadásától számított 2 banki napon belül jóváírják cége bankszámláján.
- Nincs faktorálási kötelezettség a teljes számlaforgalomra vonatkozóan. A vállalkozás mindenkori likviditási helyzetének függvényében szabadon eldöntheti, mely számláit kívánja faktoráltatni.
- Faktoring keret rendelkezésre tartási díj felszámítása nélkül
- Nagyobb a pénz forgási sebessége - magasabb a jövedelemtermelő képessége
- A nyitott szállításoknál nincs hitelezési kockázat
- Mérlegében nem jelenik meg hitel;
- Ha vevőinek képes hosszabb fizetési határidőt biztosítani, növekedhetnek az értékesítési lehetőségei;
- Ingatlan vagy egyéb tárgyi biztosíték lekötése nélkül (kivéve bankszámlája egyenlegét) juthat finanszírozáshoz Az ügyletet nem terhelik a fedezethez köthető, szokásos járulékos költségek (pl. értékbecslés, közokirat, biztosítás díja);
- A fentiek miatt a korlátozottan hitelképes vállalkozások is élhetnek a lehetőséggel;
Kiknek ajánljuk?
Elsősorban kis- és középvállalkozásoknak, amelyek:
- dinamikusan fejlődnek, ezért folyamatosan szükségük van forgótőkére;
- nem állnak rendelkezésre hagyományos hitelekhez szükséges biztosítékok;
- meglévő banki hitelkereteik már "kimerültek"
- versenyképességük megtartása érdekében vevőiknek hosszabb fizetési határidőt kívánnak nyújtani.
Valamint, ha az Ön vállalkozása:
- Alvállalkozója nagy építőipari fővállalkozóknak, generálkivitelezőknek;
- Beszállítója multinacionális áruházláncoknak, hipermarketeknek, hazai járműgyártó, távközlési, vagy elektronikai vállalatoknak, gyógyszergyártó, illetve forgalmazó vállalatoknak, energiaipari megrendelőknek;
- Szolgáltatást nyújt nagy gyártó, kereskedő, szolgáltató vállalatoknak;
- Pályázatokon vesz részt állami, önkormányzati beszerzésekhez, beruházásokhoz kapcsolódóan;
Igénylési Feltételek
- A vállalkozás rendelkezik legalább egy lezárt pénzügyi évvel.
- Nincs lejárt vagy átütemezett köztartozása.
- Nincs 60 napon túli lejárt szállítói tartozása.
- Nem indítottak ellene csőd-, felszámolási vagy végelszámolási eljárást.
- Saját tőkéje nem negatív.
2021. 07. 20.